Кредит или наем – моята теория

В съвременния свят голяма част от хората избират да вземат кредит за тяхното жилище, защото по този начин ще плащат сходни пари с наема, но след 30 години жилището ще е тяхно. Наистина, погледнато по този начин, тази стратегия изглежда доста рационална и логична. Това, което й липсва обаче, е дълбочина…, дълбочина, която само финансовата ни грамотност може да осигури.

Целта ми в тази кратка статия не е да съдя, критикувам или да казвам кой какво трябва да прави, по-скоро е да се замислим какви финансови решения взимаме днес, защото нашето финансово бъдеще се определя от днешните решения. Решението да вземем кредит за жилището, в което живеем, най-често е продиктувано от емоция и за голяма жалост тази емоция в повечето случаи е страх. Трябва да знаем, че от финансова гледна точка, жилището, в което живеем е пасив! Колкото повече пасиви притежаваме, толкова повече пари ще изтичат от нашите джобове. Колкото повече активи притежаваме, толкова повече пари ще идват в нашите джобове.

Ще дам прост пример за това. Къщата в която живея струва един милион, но тя не е моя. Да, аз живея под наем! Живея под наем, не защото не мога да си позволя, а защото е по-изгодно! С този милион мога да взема 20 малки апартамента (активи), които да плащат за къщата, в която живея (пасива) и да ми остават още много пари за харчене. Къщата, в която живея, носи 3% годишна доходност на собственика, моите апартаменти носят 7% годишна доходност, след данъците. Аз предпочитам да инвестирам този милион в 20 нови апартамента, които да плащат за къщата, колите, моторите, атв-тата, ваканциите и начинът на живот, който съм избрал да живея. Ако ще притежавам нещо, нека е актив, защото актива плаща за пасивите ми.

Не ме разбирай погрешно, аз обичам да живея и истински се наслаждавам на живот без финансови ограничения, но за това трябва да бъдем финансово грамотни. Изграждай активи, които да плащат за пасивите ти!!! Не работи за пасивите, защото така разменяш времето си за пари, които даваш за пасиви. Научи се да работиш за активи, за да може те да работят за теб. Активите купуват пасивите, не ти! Актив може да бъде твоят бизнес, изграждай различни бизнеси, с които да служиш на хората. Недвижимото имущество, независимо дали е обработваема земя или апартамент, който отдаваш под наем, също е актив.

Не е задължително да имаш много пари за това, преди много години аз лично започнах от гаражи. Един гараж беше 4000 евро, давах го за 40 евро на месец (над 10% годишна възвращаемост). Никога не позволявай на малкото ти начало да те превърне в малък човек, защото не си. Дори да започнеш от малко е важно да започнеш сега. Ако напишеш книга, тази книга също е Актив, защото след първоначалният труд по нея след това тя се продава и ти носи доходи. Има хиляди начини да създаваш активи, но цялото ни консуматорско общество е насочено да придобива пасиви. Хората винаги сме се делели на консуматори и производители и въпреки, че всеки от нас е консуматор, не всеки от нас е голям производител на стойност за другите. Този милион инвестиран в 20 апартамента ще даде много стойност на много хора, съответно много добър месечен паричен поток към мен, както и много добро покачване на стойността на имуществото в дългосрочен план.

Търсете креативни начини как да давате стойност на пазара, как да правите живота на хората по-добър, как да служите на вашите клиенти, защото единствените три начина да бъдем истински финансово свободни и богати са като:

  • Даваме много стойност на нашите клиенти, когато наистина им служим!
  • Когато сме финансово грамотни!
  • Когато сме благодарни!

4 Comments

  1. Хубава статия, съгласен съм за активите и пасивите. Но с един милион да купиш 20 имота е невъзможно, не само в София, а дори и в по-малките градове.

  2. В статията никъде не се споменава за думата кредит, която е в заглавието. Всички примери са дадени при условие, че имаш начален капитал. Ако имам 1 милион, как да го вложа и какво да правя за да ми е актив. Ок. Ако обаче нямаш нищо!? И избираш дали да плащаш 600 лв. наем или да изтеглиш кредит и да плащаш 600 лв. кредит? В статията го няма този пример! Със съпругът ми изтеглихме ипотечен и потребителски кредит, за да си купим жилище. Когато го изтеглихме по двата кредита плащахме 1200 лв. преди 8 години. Заплатите ни бяха по-малки на половина, че и повече от сегашните. В момента вноските по кредита ни са намаляли на около 1000 лв. с двойно повече доход. И това за мен е огромен плюс. След 7 години ще ни остане само едната вноска от 500 лв., другата вноска от 500 лв. остава да се плаща още 15 години. Така след 15 години ще имаме жилище, което дори в момента струва два пъти повече отколкото, когато го купихме, и ако сега го продадем, ще си покрием изцяло всички зъдлжения и ще ни останат още 130 000 лв. Ако все още бяхме под наем, вноската за наема щеше да се увеличила доста, щяхме да имаме само един невъзвръщаем пасив, а след 15 години нищо, и продъжаваме да сме под наем. Така че, ако трябва да избирам кредит или наем, и днес ще избера кредит. Ако обаче имам настрана толкова мильони, статията трябваше да се казва по друг начин.

  3. Юли , ние имаме жилище което се нуждае от основен ремонт. С мъжа ми умуваме дали след ремонта да го отдадем под наем или да останем да живеем във него. По принцип ни се искаше да закупим и още едно жилище, но не със кредит. Какъв е твоят съвет или мнение, благодаря.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *