Как да мотивираме другите?

Някои хора се опитват да мотивират другите без никакъв успех, съответно заключват накрая, че тези хора няма да се променят. Други пък са на мнение, че човек се ражда мотивиран и нищо не може да го промени. Трети изобщо не вярват в мотивацията…, може би защото не знаят какво значи. Истината е, че можем да мотивираме другите, можем да помагаме на другите, стига да знаем как. Това важи както за нашето семейство, приятели, колеги, служители, така и за нашите шефове и напълно непознати хора.

Мотивацията е движещата сила към постигането на определени цели.

Няма ли да е ценно да разберем как можем да събуждаме тази сила в себе си и в другите?!

Първата стъпка е да разграничим мотивацията от манипулацията!

Повечето хора не мотивират, те манипулират!!!

В зависимост от вида на взаимоотношенията различаваме три вида съжителства:

  • Мутуализъм – и двата индивида (мутуалисти) извличат полза от взаимоотношенията си.
  • Коменсализъм – изгода за единия организъм (коменсал), другият не е повлиян.
  • Паразитизим – един извлича облага (паразит), за сметка на другия на когото той вреди.

Манипулация е да обичаме някого за това, което ние искаме той да бъде, истинска любов е да обичаме някого за това, което той е, или това, което той иска да бъде!

Добре е да се връщаме от време на време към учебника по биология от 8 клас и да си припомняме истинските неща от живота. Повечето хора се опитват да мотивират другите чрез паразитизъм и затова нещата не работят в дългосрочен план.

Как да преминем от паразитизъм към мутуализъм?!

Първата стъпка е да се научим да слушаме!

По-дълбоко обаче от думите и информацията на повърхността, трябва да разберем какво се крие под думите, какво са истинските желания на човека отсреща!

Ако искаш да повлияеш на някого, първо разбери какво вече му влиe!

Втората стъпка е да разберем на какъв език говори този човек, защото това е начинът наистина да се свържем с него.

Има три типа хора:

  • Визуални
  • Слухови
  • Кинестетични

Това са различни канали по които ние приемаме и предаваме информация с околния свят.

Ние сме комбинация от трите, но много често един от каналите е по-силно развит.

Как да разпознаваме различните хора?!

Визуалните хора говорят много бързо, защото виждат всичко в картини, а една картина е хиляди думи. Те буквално не могат да смогнат да описват всички картини, които непрекъснато се прожектират в главите им. Използват думи като: виж, визия, погледни, внимавай в картинката, цвят и други свързани с този канал. За визуалния човек е много важно да му обрисуваш ситуацията, за да може той да си я представи. Не случайно много от говорителите използват презентации. Проблемът при презентациите е, че те са патерица, заместваща неспособността на говорителя да обрисува визията пред аудиторията.

Слуховите хора обикновено се изразяват много добре, защото за тях е много важно това как звучат. Гласът за тях е нещо изключително важно! Ако при тях не се изразявате отчетливо, бързате и не ви се разбира какво говорите много бързо ще загубите тяхното внимание. Те използват думи като: чуй ме, откликва, слушай, звук, темпо, мелодия, такт, ритъм.

Кинестетичните хора са хора, които най-вече използват канала на чувствата. Много често те са по-бавни, защото трябва да усетят нещата, докато говорят могат да докосват ръцете си или част от тялото си, което много добре ни показва какво наистина чувстват. Нека не забравяме, че чувствата са движения по тялото ни! Те често използват думи свързани с чувства, допир, усещане. За тях е много важно докосването, но трябва да внимавате, защото те имат доста развита чувствителност и не всяко докосване за тях е еднакво. Трябва да калибрираме добре кои докосвания харесват и кои не. Някои кинестетични хора се чувстват уважавани, приемани, обичани при по-силни и груби докосвания, като силна прегръдка или потупване по рамото, други от нежен допир. Това много лесно се разбира от начина им на ръкостискане и начина, по който те ви докосват. Винаги правим това, което те правят.

На последно място, но не на последно място по важност са ограничаващите вярвания и конфликтите в ценностната система на човека отсреща!

Ако основна ценност за този човек е ценността успех, но ако в същото време го е страх от провал имаме така наречения вътрешен конфликт, защото няма как успехът да съществува без провала. Този човек ще продължава да изразходва ценни ресурси и енергия, без да може да постигне целта си и животът му ще бъде един капан, който той е направил напълно несъзнателно.

Ако основна ценност ни е любов, обаче имаме ограничаващо вярване което ни спира да казваме не, когато трябва, ние саботираме себе си.

Ако основна ценност ни е справедливост, но изключително много се влияем от мнението на другите ще страдаме, защото отново сме в конфликт.

Ценностите и ограничаващите вярвания са доста по-дълга тема върху която има много какво да работим, така, че е много добра идея да започнем сега, защото за да можем да мотивираме другите, ние самите трябва да сме мотивирани. Това става когато изчистим вътрешните блокажи създадени в годините от ограничаващи вярвания и пренаредим наново ценностната ни система, която противно на вярванията на повечето хора може да се променя. Аз всяка година променям ценностната ми система, за да може да ми служи, това правим и на Несеминарът – Ново Начало. Има 240 различни ценности от които можем да избираме и когато ги подредим по начин, по който да ни служат и се отървем от вътрешните конфликти и ограничаващите вярвания, които са ни спирали толкова години изведнъж мотивацията е нещо, което имаме, не нещо, което се опитваме да догоним. След което можем да отключваме потенциала и в другите хора. Но запомнете, ние не мотивираме другите, мотивацията винаги е била в тях, ние им помагаме да я намерят в себе си. Много хора ме свързват с това, че съм мотиватор, но пропускат истината, че аз не мотивирам другите, аз не им давам нещо, което те нямат, защото това би ги направило зависими. Моята мисия е да покажа на хората инструментите, благодарение на които да могат да отключат както собствената си сила и мотивация, така и тази в другите!

Вече част от тези инструменти са в теб, използвай ги за да помагаш на другите, бъди този лъч светлина в понякога непрогледния мрак!

One comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *